Můj pes mě občas kousne

Pes Jeník

pes-jenik.jpg

Jeník je tempera­ment­ní živý pes, kterého jsme si vzali z útulku v Chrudimi na podzim roku 2015. Odhado­vaný rok narození 2010 nebo dříve, odhado­vaná rasa kříženec jack russell teriéra (zbarvení + povaha) a italského chrtíka (stavba kostry, především hrudníku + rychlost a způsob běhu).

Co se týče Jeníkovi povahy, je to hodně nervózní, ne­sebevědomý a ne­socializo­vaný pejsek. Pokud se dostane do situace, kterou nezná nebo je mu nepříjemná, může kousnout...

Chování

Jenda je úzkostlivý pejsek, který se o sebe moc bojí a tento strach formuje, resp. už zformoval, jeho chování.

Při učení a cvičení

Tohle je Jeníkova nejsilnější stránka. Je to chytrý pes, kterého navíc cvičení velice baví. Některé věci mu stačí ukázat 2x a on už je umí, např. válet sudy na posunek rukou, jsme ho naučili za 20 minut (10 minut jeden den, 10 minut druhý den)..

Trochu horší je to se statickými cviky, ve kterých musí nějakou dobu vydržet (např. sedni - čekej). Tohle mu trvalo trochu déle, ale už mu to taky jde..

Hraní si

Jenda u nás zatím neprojevil příliš velkou touhu hrát si. Ale co miluje, jsou "pískačky" a zvuk, když mačkám petky. Učíme ho, s těmito zajímavými věcmi, hru na přetahování.

Co se týče hraní s jinými psi, tak tohle Jenda vůbec neumí. Když ho naše choďačka vyzve ke hře, bere to jako život ohrožující stav (to myslím úplně vážně). Na druhou stranu, když ho vyzve naše jack russell teriérka, tak to chvilku vypadá, že by si šel hrát, mrská ocáskem a vypadá šťastně, nakonec se ale stáhne a odejde pryč.

Jeník na vlakovém nádraží v Pardubicích

Chování ve stresových situacích

Jendovi v mládí nikdo nevysvětlil, jak se ve stresových situacích v lidské společnosti chovat, tak to vyřešil jako pes - začal kousat. Je to chápavý pes, takže mu lze spoustu těchto situací vysvětlit. Pak pro něj přestávají být stresující a Jenda tedy ztrácí důvod kousat.

Bohužel není v lidských silách zjistit všechno, co Jeníka stresuje, vždy přijde něco dalšího..

Na procházkách

Na procházkách se Jenda chová téměř vzorně. Poslouchá mě, lidí kolem sebe si nevšímá (pokud si nevšímají oni jeho). Když potkáme psa a řeknu mu, ať jde za mnou, tak jde bez protestů za mnou. Člověk ale musí být ve střehu, pokud by si ho chtěl někdo pohladit, nebo k němu přišel cizí pes, byla by mela..

(Pozn. - chodíme většinou s flexi vodítkem, na volno jít nemůže a na klasickém vodítku šíleně tahá, časem ho to budeme učit, nicméně nyní to nepatří mezi priority.)